روش های جلوگیری از خشکی چشم

چگونه از خشکی چشم جلوگیری کنیم ؟

 

خشکی چشم زمانی بوجود می آید که اشکهای چشم به اندازه کافی چشم ها را مرطوب نگه نمیدارند که ممکن است عوارضی بوجود بیاورند مانند : سوزش ، دید ناواضح و پخش شده می شود.
عواملی که می توانند در عملکرد  غدد اشکی یا غدد میبومین اختلال ایحاد کنند عبارتند از  : کهولت سن ، دیابت ، ارتروز ، عفونتهای پوستی ، بیماریهای تیروئیدی ، کمبود ویتامین آ ، مصرف بعضی از داروها و یا اعمال جراحی لیزری چشم ، عفونت یا تابش اشعه های مضر که سبب کاهش قدرت غدد اشکی خواهد شد.
از مشکلات خشکی چشم می توان به افزایش احتمال عفونت چشم اشاره کرده که ممکن است سطح قرنیه را از بین ببرد ، برای جلوگیری از خشکی چشم میتوانید  حتی در منزل کارهایی ساده انجام دهید و از خشکی چشم جلوگیری نمایید.ازجمله این روش ها عبارت است از :

 

الف – پلکهای خود را حداقل روزی یک مرتبه با شامپو بچه بشویید.

روش شستن به این ترتیب باشد که چشمها را ببندید و با شامپو بچه ماساژ ملایمی به پلکهای خود بدهید (توجه کنید که فشار زیادی نباید به چشم خود بیاورید) و سپس با آب ولرم چشمها را بشویید.

 

ب – چشمهای خود را کمپرس آب گرم نمایید

این عمل باعث افزایش خون رسانی شده و باعث افزایش تولید اشک میشود و همچنین باعث باز شدن مسیر میبومین میشود که این روغن از تبخیر زود هنگام اشک نیز جلوگیری میکند.

برای این عمل پارچه تمیزی را در آب گرم بگذارید و سپس آب آنرا بگیرید و آنرا روی پلکها هنگامی که چشمها  بسته است قرار دهید و آنرا حدود کمتر از ۱۰ دقیقه روی چشمها نگه دارید و سپس چشمها را با آب سرد شستشو دهید این عمل را حداقل ۲ بار در روز انجام دهید تا زمانیکه آثار خشکی چشم از میان برود.  این مهم است که دمای پارچه ای که روی چشم قرار میدهید بیشتر از ۴۰درجه سانتیگراد نباشد و به هیچ وجه نباید احساس ناراحتی از داغی پارچه داشته باشید. عمل کمپرس اب گرم معمولا زمان بر است و خیلی ها از این عمل اجتناب می کنند.

 

ج – تعداد پلک زدن ها را زیاد کنید

این عمل لایه اشک را روی سطح چشم پخش میکند و از خشکی بعضی از قسمتهای چشم جلوگیری میکند. این عمل همچنین باعث افزایش خون رسانی میشود و سوزش ناشی از خشکی چشم را نیز کاهش میدهد. این عمل را بخصوص هنگام نگاه کردن تلویزیون و یا مانیتور کامپیوتر انجام دهید همچنین از قانون  ۲۰ ۲۰ ۲۰ تبعیت کنید یعنی بعد از ۲۰ دقیقه نگاه کردن به مانیتور به مدت ۲۰ ثانیه به فاصله دور مثلا ۲۰ متری نگاه کنید.

د- استفاده از آب گل رز

استفاده از آبی که گل رز در آن باشد نیز باعث افزایش جذب ویتامین آ میشود. یک پارچه کتان را در آب گل رز قرار دهید و یا اینکه میتوانید چشمهای خود را توسط آب خالص رز شستشو دهید این عمل را دو مرتبه در روز انجام دهید.

ه – ماساژ چشم

ماساژ چشم به این صورت که چند قطره روغن زیتون به سر انگشتان خود بزنید و هنگامی که چشمها بسته است پلک بالا را از بالا به پایین و پلک پایین را از پایین به بالا ماساژ دهید. این عمل را  به مدت حدود دو دقیقه و دوبار در روز به مدت یکماه میتوانید انجام دهید.

و – تا جایی که میتوانید آب بنوشید

  کمبود آب بدن باعث کاهش تولید اشک میشود

ز – از وزش باد توسط پنکه یا سشوار مستقیم به چشم خودداری نمایید

 در محیط های خشک نباشید و هنگام موتور سواری و یا دوچرخه سواری از عینک مخصوص استفاده نمایید تا  از برخورد مستقیم باد با چشمها خودداری شود و هنگام روز از عینک آفتابی استفاده نمایید و از خوردن غذا های اسیدی تا هنگامی که مشکل خشکی چشم شما رفع نگردیده است خودداری نمایید و در انتهای روز فراموش نشود که همیشه آرایش چشمهای خود را پاک نمایید و پلک ها را بشویید.

  • اما پیشنهاد سلیم طب استفاده از پکیج MGD EYEBAG است.MGD کیسه ای که باعث افزایش کارایی غدد میبومین و اشکی می شود و مسیر ترشح اشک ها را هموار تر می کند.برای سفارش و دریافت این محصول با ما تماس حاصل فرمایید..

برای مطالعه بیشتر در مورد مزایا و نحوه استفاده از MGD EYEBAG به ادامه مطلب مراجعه فرمایید.

دیدگاه‌ها (۰)

*
*